2004 Hugo Awards

2004 Hugo Award Trophy Presented at: Noreascon 4, Boston, Massachusetts, September 2-6, 2004

Toastmaster: Neil Gaiman

Base design: Scott Lefton

Awards Administration: Deb Geisler, Rick Katze & Mark Olson



Best Novel

  • Paladin of Souls by Lois McMaster Bujold [Eos, 2003]
  • Ilium by Dan Simmons [Subterranean, 2003; Eos, 2003; Gollancz, 2003]
  • Singularity Sky by Charles Stross [Ace, 2003]
  • Blind Lake by Robert Charles Wilson [Tor, 2003]
  • Humans by Robert J. Sawyer [Tor, 2003]

Best Novella

  • “The Cookie Monster” by Vernor Vinge [Analog Oct 2003]
  • “The Empress of Mars” by Kage Baker [Asimov’s Jul 2003]
  • “Just Like the Ones We Used to Know” by Connie Willis [Asimov’s Dec 2003]
  • “The Green Leopard Plague” by Walter Jon Williams [Asimov’s Oct/Nov 2003]
  • “Walk in Silence” by Catherine Asaro [Analog Apr 2003]

Best Novelette

  • “Legions in Time” by Michael Swanwick [Asimov’s Apr 2003]
  • “The Empire of Ice Cream” by Jeffrey Ford [Sci Fiction, scifi.com 2003-02-26]
  • “Nightfall” by Charles Stross [Asimov’s Apr 2003]
  • “Into the Gardens of Sweet Night” by Jay Lake [Writers of the Future XIX, ed. by Algis Budrys (Galaxy Press), 2003]
  • “Bernardo’s House” by James Patrick Kelly [Asimov’s Jun 2003]
  • “Hexagons” by Robert Reed [Asimov’s Jul 2003]

Best Short Story

  • “A Study in Emerald” by Neil Gaiman [Shadows Over Baker Street, ed. by Michael Reaves & John Pelan (Del Rey), 2003]
  • “Paying It Forward” by Michael A. Burstein [Analog Sep 2003]
  • “Robots Don’t Cry” by Mike Resnick [Asimov’s Jul 2003]
  • “Four Short Novels” by Joe Haldeman [F&SF Oct/Nov 2003]
  • “The Tale of the Golden Eagle” by David D. Levine [F&SF Jun 2003]

Best Related Non-Fiction Book

  • The Chesley Awards for Science Fiction and Fantasy Art: A Retrospective by John Grant, Elizabeth L. Humphrey and Pamela D. Scoville [Artist's and Photographer's Press Ltd., 2003]
  • The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases by Jeff VanderMeer and Mark Roberts [Night Shade Books, 2003]
  • Spectrum 10: The Best in Contemporary Fantastic Art by Cathy Fenner and Arnie Fenner [Underwood Books, 2003]
  • Dreamer of Dune: The Biography of Frank Herbert by Brian Herbert [Tor, 2003]
  • Scores: Reviews 1993&endash;2003 by John Clute [Beccon Publications, 2003]
  • Master Storyteller: An Illustrated Tour of the Fiction of L. Ron Hubbard by William J. Widder [Galaxy Press, 2003]

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) [New Line Cinema] Directed by Peter Jackson; Screenplay by Fran Walsh & Philippa Boyens & Peter Jackson; based on the book The Return of the King by J. R. R. Tolkien
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) [Disney] Directed by Gore Verbinski; Screenplay by Ted Elliott & Terry Rossio; Screen Story by Ted Elliott & Terry Rossio and Stuart Beattie and Jay Wolpert
  • X2: X-Men United (2003) [20th Century Fox/Marvel] Directed by Bryan Singer; Screenplay by Michael Dougherty & Dan Harris and David Hayter; Story by Zak Penn and David Hayter & Bryan Singer
  • Finding Nemo (2003) [Pixar Animation/Disney] Directed by Andrew Stanton & Lee Unkrich; Screenplay by Andrew Stanton & Bob Peterson & David Reynolds; Story by Andrew Stanton
  • 28 Days Later… (2003) [DNA Films/Fox Searchlight] Directed by Danny Boyle; Written by Alex Garland

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • “Gollum’s Acceptance Speech at the 2003 MTV Movie Awards” (2003) [Wingnut Films/New Line] Written and directed by Fran Walsh & Philippa Boyens & Peter Jackson
  • Firefly – “The Message” (2003) [Mutant Enemy Inc./20th Century Fox] Directed by Tim Minear; Written by Joss Whedon & Tim Minear
  • Buffy the Vampire Slayer – “Chosen” (2003) [Mutant Enemy Inc./20th Century Fox] Written and directed by Joss Whedon
  • Firefly – “Heart of Gold” (2003) [Mutant Enemy Inc./20th Century Fox] Directed by Thomas J. Wright; Written by Brett Matthews
  • Smallville – “Rosetta” (2003) [Tollin/Robbins Productions/Warner Brothers] Directed by James Marshall; Written by Al Gough & Miles Millar

Best Professional Editor

  • Gardner Dozois
  • Ellen Datlow
  • David G. Hartwell
  • Stanley Schmidt
  • Gordon Van Gelder

Best Professional Artist

  • Bob Eggleton
  • Donato Giancola
  • Frank Kelly Freas
  • Frank Frazetta
  • Jim Burns

Best Semiprozine

  • Locus ed. by Charles N. Brown, Jennifer A. Hall and Kirsten Gong-Wong
  • The New York Review of Science Fiction ed. by Kathryn Cramer, David G. Hartwell and Kevin J. Maroney
  • Interzone ed. by David Pringle
  • Ansible ed. by Dave Langford
  • The Third Alternative ed. by Andy Cox

Best Fanzine

  • Emerald City ed. by Cheryl Morgan
  • Mimosa ed. by Rich Lynch and Nicki Lynch
  • Plokta ed. by Alison Scott, Steve Davies and Mike Scott
  • File 770 ed. by Mike Glyer
  • Challenger ed. by Guy H. Lillian III

Best Fan Writer

  • Dave Langford
  • Cheryl Morgan
  • Bob Devney
  • John L. Flynn
  • Jeff Berkwits

Best Fan Artist

  • Frank Wu
  • Sue Mason
  • Teddy Harvia
  • Brad Foster
  • Steve Stiles

Further detail

Comments are closed.