2001 Hugo Awards

2001 Hugo Award Trophy Presented at: The Millennium Philcon, Philadelphia, Pennsylvania, August 30 – September 3, 2001

Toastmaster: Esther Friesner

Base design: Johnna Klukas

Awards Administration: Saul Jaffe, Rick Katze


1075 final ballots (282 electronic and 793 paper) were cast by the members of The Millennium Philcon. 25 ballots were invalid, for a total of 1050 valid final ballots.

539 total nominating ballots (193 electronic and 346 paper) were received from the members of Aussiecon Three and The Millennium Philcon, the 2000 and 2001 World Science Fiction Conventions. 44 ballots (15 electronic, 29 paper) were invalid, for a total of 495 valid nominating ballots (178 electronic, 317 paper).

Best Novel

  • Harry Potter and the Goblet of Fire by J. K. Rowling [Bloomsbury, 2000; Scholastic, 2000]
  • A Storm of Swords by George R. R. Martin [HarperCollins Voyager, 2000; Bantam Spectra, 2000]
  • Calculating God by Robert J. Sawyer [Tor, 2000]
  • The Sky Road by Ken MacLeod [Orbit, 1999; Tor, 2000]
  • Midnight Robber by Nalo Hopkinson [Warner Aspect, 2000]

Best Novella

  • “The Ultimate Earth” by Jack Williamson [Analog Dec 2000]
  • “A Roll of the Dice” by Catherine Asaro [Analog Jul/Aug 2000]
  • “The Retrieval Artist” by Kristine Kathryn Rusch [Analog Jun 2000]
  • “Oracle” by Greg Egan [Asimov’s Jul 2000]
  • “Seventy-Two Letters” by Ted Chiang [Vanishing Acts, 2000]
  • “Radiant Green Star” by Lucius Shepard [Asimov’s Aug 2000]

Best Novelette

  • “Millennium Babies” by Kristine Kathryn Rusch [Asimov’s Jan 2000]
  • “On the Orion Line” by Stephen Baxter [Asimov’s Oct/Nov 2000]
  • “Agape Among the Robots” by Allen Steele [Analog May 2000]
  • “Generation Gap” by Stanley Schmidt [Artemis #1 Spr 2000]
  • “Redchapel” by Mike Resnick [Asimov’s Dec 2000]

Best Short Story

  • “Different Kinds of Darkness” by David Langford [F&SF Jan 2000]
  • “Kaddish for the Last Survivor” by Michael A. Burstein [Analog Nov 2000]
  • “Moon Dogs” by Michael Swanwick [Moon Dogs, 2000; Asimov’s Mar 2000]
  • “The Elephants on Neptune” by Mike Resnick [Asimov’s May 2000]
  • “The Gravity Mine” by Stephen Baxter [Asimov’s Apr 2000]

Best Related Book

  • Greetings from Earth: The Art of Bob Eggleton by Bob Eggleton and Nigel Suckling [Paper Tiger, 2000]
  • Robert A. Heinlein: A Reader’s Companion by James Gifford [Nitrosyncretic Press, 2000]
  • Concordance to Cordwainer Smith, Third Edition by Anthony R. Lewis [NESFA Press, 2000]
  • Terry Pratchett: Guilty of Literature by Andrew M. Butler, Edward James and Farah Mendlesohn [The Science Fiction Foundation, 2000]
  • Putting It Together: Turning Sow’s Ear Drafts into Silk Purse Stories by Mike Resnick [Wildside Press, 2000]

Best Dramatic Presentation

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) [China Film] Directed by Ang Lee; Screenplay by Wang Hui-Ling and James Schamus and Tsai Kuo Jung; based on the book by Wang Du Lu
  • Chicken Run (2000) [Aardman Animations/Allied/DreamWorks SKG] Directed by Peter Lord and Nick Park; Screenplay by Kary Kirkpatrick; Story by Peter Lord & Nick Park & Randy Cartwright
  • Frank Herbert’s Dune (2000) [New Amsterdam] Directed by John Harrison; Teleplay by John Harrison; based on the novel by Frank Herbert
  • X-Men (2000) [20th Century Fox/Marvel] Directed by Bryan Singer; Screenplay by David Hayter; Story by Tom DeSanto & Bryan Singer
  • Frequency (2000) [New Line Cinema] Directed by Gregory Hoblit; Written by Tony Emmerich

Best Professional Editor

  • Gardner Dozois
  • Ellen Datlow
  • Stanley Schmidt
  • David G. Hartwell
  • Gordon Van Gelder

Best Professional Artist

  • Bob Eggleton
  • Frank Kelly Freas
  • Michael Whelan
  • Jim Burns
  • Donato Giancola

Best Semiprozine

  • Locus ed. by Charles N. Brown
  • Science Fiction Chronicle ed. by Andrew I. Porter
  • Interzone ed. by David Pringle
  • The New York Review of Science Fiction ed. by Kathryn Cramer, David G. Hartwell and Kevin J. Maroney
  • Speculations ed. by Denise Lee and Susan Fry

Best Fanzine

  • File 770 ed. by Mike Glyer
  • Mimosa ed. by Nicki Lynch and Richard Lynch
  • Plokta ed. by Alison Scott, Steve Davies and Mike Scott
  • Challenger ed. by Guy H. Lillian III
  • Stet ed. by Leah Zeldes Smith and Dick Smith

Best Fan Writer

  • Dave Langford
  • Mike Glyer
  • Evelyn C. Leeper
  • Steven H Silver
  • Bob Devney

Best Fan Artist

  • Teddy Harvia
  • Brad Foster
  • Sue Mason
  • Sheryl Birkhead
  • Taral Wayne

For the full breakdown of voting and nomination see here (PDF).

Further detail